12 września 2015 roku zorganizowaliśmy II Wodzisławską Noc Teatrów
Stowarzyszenie Nasz Wodzisław pragnie serdecznie podziękować WSPANIAŁEJ PUBLICZNOŚCI – uczestnikom II Wodzisławskiej Nocy Teatrów.
Serdecznie dziękujemy Wolontariuszom, którzy z młodzieńczą werwą pracowali przy promocji imprezy a także w czasie trwania Nocy Teatrów.
Dziękujemy Miastu Wodzisław Śląski za współfinansowanie tego wydarzenia, Muzeum w Wodzisławiu Śląskim, Wodzisławskiemu Centrum Kultury, który wykonał ogromną pracę dla powodzenia tej inicjatywy – szczególne podziękowania dla Szefa Impresariatu Marka Soboty – to dzięki jego zaangażowaniu, powiódł się śmiały pomysł występu Teatru Nowego z Zabrza, w ramach ogólnopolskiego projektu „Teatr Polska” w Wodzisławiu!
II Wodzisławską Noc Teatrów wsparli finansowo i rzeczowo Sponsorzy: Galeria Karuzela Wodzisław, Jigger Pub, Barbara Połednik, firma Kołoczek spedycja, Michał Biernacki, Izabela Jeleń. Serdecznie dziękujemy i polecamy się pamięci Szanownych Sponsorów za rok, przy realizacji III Wodzisławskiej Nocy Teatrów!
W realizacji wydarzenia pomagały: Służby Komunalne Miasta Wodzisławia Śląskiego, Zakład Gospodarki Mieszkaniowej i Remontowej w Wodzisławiu Śląskim, Ochotnicza Straż Pożarna Radlin II.
Ogromne dzięki, że mogliśmy kolejny już raz na Was liczyć.
II Wodzisławska Noc Teatrów miała znów szczęście do Artystów Fotografów, wiele artystycznych zdjęć wykonano dzięki uprzejmości Stowarzyszenia Foto Balans.
Wydarzeniu patronował honorowo Ryszard Zawadzki Poseł Na Sejm RP
http://www.nowiny.pl/kultura/111990-wodzislawska-noc-teatrow-za-nami-tak-sie-quotrobi-quot-kulture.html
http://www.naszwodzislaw.com/site/tag/wodzislawska-noc-teatrow.html
http://gazeta.wodzislaw-slaski.pl/ii-wodzislawska-noc-teatrow-za-nami/
http://gazeta.wodzislaw-slaski.pl/PDF/GW1015.pdf – październik 2015 str 13
————————————————————————————————————————-
Akademia Wyobraźni z Wrocławia zaprezentowała sztukę „O Ignasiu, który nie lubił szkoły”. Spektakl zrealizowany w konwencji teatru lalek – skierowany jest dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Odbył się o godz. 18:00 na Małym Rynku.
O godz. 19:00 Teatr Wodzisławskiej Ulicy na wodzisławskim rynku, zaprezentował sztukę Sławomira Mrożka „Na pełnym morzu”. Dramat Mrożka należy do gatunku teatru absurdu, przedstawiając sytuację konieczności zjedzenia jednego z pasażerów tratwy wobec wyczerpania zapasów jedzenia. Stanowi aluzję do „zjadania” ludzi przez ludzi, nie w sensie gastronomicznym rzecz jasna.
Na wodzisławskim Rynku o godz. 20:00 Teatr Tańca Memento wystawił sztukę „Wolni Niewolni”. Ten taneczny spektakl ukazuje różne oblicza wolności, zwracając jednocześnie uwagę, że niektóre z tych form są tylko „pseudowolnością”. Jest on refleksją nad pytaniem: „co czyni człowieka prawdziwie wolnym?”, a także: „czy tzw. moja wolność nie przerodziła się w moją niewolę?”
„Wierzcie mi, moi państwo, fizyczny kształt czynu, zmaltretowane ciało, nieład w pokoju, wszelkie tak zwane ślady, to szczegół całkiem drugorzędny, dodatek do właściwej zbrodni. Właściwa zbrodnia dokonywa się zawsze w duszy.” – oto fragm. monologu Sędziego Śledczego z przedstawienia grupy TV Szpadel – „Zbrodnia z premedytacją” na podstawie opowiadania W. Gombrowicza o tym samym tytule. Występ odbył się o godz. 20:30 na podwórku między kamienicami przy ulicy Wł. Opolskiego.
O godz. 21:15 w muszli koncertowej w Parku miejskim, dzięki wsparciu naszego partnera – Wodzisławskiego Centrum Kultury w czasie II Wodzisławskiej Nocy Teatrów wystąpił Teatr Nowy z Zabrza, który w ramach ogólnopolskiego projektu Teatr Polska zagrał sztukę „Jasiu albo Polish Joke”. Sztuka ta jest surrealistyczną komedią o kompleksach pewnego Polish-American, czyli Amerykanina polskiego pochodzenia. Bohater ukrywa swoje korzenie przed demoniczną szefową złośliwie tropiącą ślady polskości. Zmęczony jej podejrzliwością Jasiu, za namową wuja Romana, postanawia podawać się za Irlandczyka, bo „Irlandczyków wszyscy lubią”. Okazuje się jednak, że ukrywanie prawdziwej tożsamości nie jest wcale takie proste. Kontrowersyjna, zwłaszcza dla amerykańskiej Polonii, sztuka Davida Ivesa (pseudonim Dawida Roszkowskiego, dramatopisarza polskiego pochodzenia) bije rekordy popularności na amerykańskich scenach od Salt Lake City w Utah, po Houston, Chicago i Nowy Jork. W Polsce inscenizację Macieja Podstawnego doceniono na XIV Ogólnopolskim Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona” w Zabrzu (nagroda za reżyserię oraz nagrody aktorskie dla Anny Koniecznej, Jarosława Karpuka oraz Dariusza Niebudka).
Finał II Wodzisławskiej Nocy Teatrów należał do Manufaktury Artystycznej Pi –Art, która w połączonych siłach z Grupą Inicjatyw Twórczych – przedstawiła w konwencji teatru formy „Mistyczny Ogród Strachów”. Przedstawienie,to próba zmierzenia się za pomocą czystej formy, takiej jaką jest ruch, dźwięk, światło czy ogień, z materią sztuki teatralnej. Spektakl, w którym zamiast słów, wybrzmiały emocje w całej palecie kolorów, dźwięków i ruchów, można było zobaczyć ok. godz. 23:15 w okolicach Pałacu Dietrichstainów.
II Wodzisławska Noc Teatrów jest współfinansowana przez Miasto Wodzisław Śląski.
Partnerzy: Wodzisławskie Centrum Kultury, Muzeum
Projekt współfinansowany przez Miasto Wodzisław Śląski
Sponsorzy: Karuzela Wodzisław Śląski, Jigger Pub, Barbara Połednik, Michał Biernacki, Kołoczek spedycja
Patronat medialny – naszwodzislaw.com, TVS
Patronat honorowy: Poseł na Sejm RP Ryszard Zawadzki